Kumpas (Caliper)

Kumpas, ebatların, uzunluk, derinlik, çap, iç çap, yükseklik gibi değerlerin “mm” ve “inç” cinsinden 0,01mm hassasiyetle ölçümünde
kullanılan mekanik ölçüm cihazıdır. İhtiyaca göre farklı ebat ve şekillerde yapılırlar.
Mikrometre (Micrometer)

Mikrometreler, silindirik parçaların çaplarını ve düz parçaların da kalınlıklarını ölçmede kullanılan bir ölçme ve kontrol alettir. 
Bir somun içerisinde hareket eden vidalı bir milden oluşur. Vida dişleri hassas ölçümlerin yapılabilmesi için yüksek duyarlılıkta açılmıştır. 
Vidalı milin dönmesi sonucu, hareketli uç ileri-geri hareket ederek sabit uca (örs) yaklaşıp uzaklaşır.
Şerit Metre

Bildiğimiz anlamıyla "metre" birimi üzerinden ölçüm yapabilen bir ölçüm mekanizmasının şerit şeklinde sarılması suretiyle, taşınabilir ve kolay kullanılabilir hale gelmesini sağlayan oldukça pratik ve kullanımı kolay bir araçtır.
Çelik Cetvel

Tasarımı metreye benzer ancak standart metre gibi uzun değildir. Düz bir şerit üzerine rakamların yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur.
Lazerli Mesafe Ölçer

Lazerli mesafe ölçer, lazer ışınlarının yardımı ile mesafeleri ölçer. Bu odaklanan ışınlar, lazermetre tarafından yayılır. 
Bunun üzerine bu cihaz ışık ışınlarının kaynağa tekrar yansıması için gerekli zamanı hesaplar – elde edilen sonuçlar sayesinde mesafe oldukça hassas bir şekilde tespit edilir. 
Mesafe ölçümün bu şekli örneğin ultrasonik ölçüm gibi diğer alternatiflerden çok daha hassastır.
Su Terazisi

İki nokta arasındaki eğimi ve eğim yönünü kolayca ölçmeye yarayan ölçüm cihazına su terazisi adı verilir.